تست و راه اندازی (Fluke , OTDR)

تست کابل های شبکه

test(1)

تجهيزات تست شبکه تست شبکه يکی از مراحل تکميلی يک پروژه شبکه ای است. بطوريکه پس از پياده سازی طرح نمی بايست بر اين باور بود که تمامی فرضيات و محاسبات انجام شده درست می باشد. تست هر شبکه ای به دو صورت بايستی صورت گيرد: 1) تست سخت افزاری 2) تست نرم افزاری هر مسئول شبکه ای بايستی يک ست ابزار تست شبکه داشته باشد، تا در صورت بروز هر گونه ايرادی در شبکه بتواند از آن بهره بگيرد. کيف ابزار شبکه

test(2)

یک کيف ابزار شبکه بايستی دارای وسايل زير باشد: آچار پرس شبکه * کابل لخت کن * آچار پانچ * تستر شبکه

test(3)

تسترهای شبکه اين نوع تسترها فقط برای پی بردن به وجود قطعی در لينک های شبکه محلی استفاده می شوند. برخی از اين تسترها علاوه بر تست اتصالات Rj-45 ،اتصالات BNC ، تلفن ، USB و PS/2 را نيز چک می کنند. اينتسترها به دو قسمت مرکزی و ريموت تقسيم می شوند، که ريموت در انتهای کابل و قسمت مرکزي در ابتدای آن وصل شده و عمل تست را انجام ميدهند. اکثر اين تسترها با باطری 9 ولتی کتابی تغديه ميشوند. نکته:  هنگام تست با تسترها بايد مطمئن شد که دو سر لينک به تستر متصل باشد و به کارت شبکه يا سوئيچ در حال کار وصل نباشد در غير اينصورت ممکن است به تستر صدمه وارد شود.  بايستی در تسترها از باطری با کيفيت و شارژ مناسب استفاده نمود زيرا در غير اينصورت ممکن است تمام چراغهای LED آن در هنگام تست روشن نشوند. تستر های حرفه ای دستگاههای تست حرفه ای شبکه که معروفترين آنها ساخت Fluke هستند، می توانند تمام مشخصات کابل شبکه (متراژ، مکان قطعی و...) و همچنين ايرادي که در يک شبکه محلی وجود داشته باشد را تست کند. قيمت اين تسترها بسيار بالا است و برای تست های پچ کورد مسی و لينک های فيبر نوری نيز ماژولهای خاصي به آن افزوده می گردد.
  •  تست فلوک جهت کابل های مربوط به دوربین های تحت شبکه و شبکه های کامپیوتری Cat5e -Cat6 -Cat6A - Cat7 - Cat7A + 10G

test(4)

test(5)

برای دانلود نرم افزار تست فلوک اینجا کلیک فرمایید.

تست کابل های فیبرنوریtestfiber(1) testfiber(1)testfiber(2)
  • تستر Fluke
تستر Fluke : یکی از متداولترین راه های تست کابل های فیبر نوری ، استفاده از ماژول های سینگل مد و مالتی مد دستگاه DTX-1800 می باشد . کاربران توسط این ماژول ها می توانند کابل های فیبر نوری را بر اساس استانداردهای روز دنیا مانند TIA ، ISO ، EN ، IEEE و .... تست نمایند و از میزان افت لینک های نصب شده ، مطلع گردند. مزایای استفاده از ماژول های فیبر نوری دستگاه DTX-1800 : - تست لینک فیبر نوری در زمان کمتر از 12 ثانیه - تست انواع لینک های فیبر نوری مالتی مد و سینگل مد در طول موج های مختلف ( 1300/850 – 1550/1310 ) - ارئه گزارش تایید و یا عدم تایید کیفیت باFAIL /PASS - امکان تست فیبر نوری تا بازه 10G - کاربری بسیار آسان با کنسول رابط شفاف و ساده - وجود ماژول لیزر ( Visifault ) به صورت پیش فرص بر روی ماژول - امکان گزارش گیری سریع و آسان با نرم افزار تخصصی Linkware testfiber(1)
توضیحات /     Description شماره فنی /  Part Number
DTX Multi Mode Fiber Module DTX-MFM2
DTX Single Mode Fiber Module DTX-SFM2
  • تستOTDR 
OTDR مخفف عبارت Optical time-domain reflectometer که به معنی بازتاب سنج نوری است که در محدوده زمانی کار  می کند و برای عیب یابی در شبکه های لیزری مورد استفاده قرار می گیرد. از طریق یک دستگاه OTDR می شود طول و تضعیف یک فیبر نوری (شامل تکه های فیوژن شده و سر کابل ها ) را محاسبه کرد ، همچنین از طریق یک دستگاه OTDR می شود ایرادات ، از قبیل پارگیها، و تلفات توان فیبر را دید و محل آن را مشخص کرد . testfiber(1) نمونه ای از انواع OTDR OTDR یک سری پالس های نوری را به داخل شبکه فیبری تزریق می نماید و همچنین انتهای شبکه فیبر نوری را از طریق شکست نوری تشخیص می دهد . این دستگاه از این طریق می تواند امپدانس کابل در حال تست را اندازه گیری نماید ، توان پالس های بازگشتی محاسبه می شوند و جمع می شوند و به صورت بازه ای از زمان در طول فیبر نوری برای ما به صورت نمودار ترسیم می شوند .
  • از طریق یک دستگاه OTDR می شود طول و تضعیف یک فیبر نوری (شامل تکه های فیوژن شده و سر کابل ها )را محاسبه کرد .
  • از طریق یک دستگاه OTDR می شود ایرادات ، از قبیل پارگی ها ، و تلفات توان فیبر را دید و محل آن را مشخص کرد .
testfiber(1) به منظور راه اندازی سیستم های فیبر نوری دستگاه های OTDR همراه با نمایشگرهای گرافیکی ،نقش مهمی را برای متخصصان نصاب ایفا می کنند و توانایی های بی نظیری را در اختیار آنها قرار می دهند ، پس اصل اول آموزش OTDR به متخصصان و منتننس سیستم فیبر نوری است .مشخصه ها و نمودارهای مسیر فیبر نوری نصب شده ذخیره می شوند تا در آینده اگر دچار مشکل گردید بتوان از آن استفاده نمود . در صورت ایراد ، سیستم فیبر نوری تعمیر و بازیابی آن از هزینه بالایی برخوردار خواهد بود . در صورتی که در سیستم های نصب شده ایرادی بوجود بیاید ، نمودارهای ذخیره شده  OTDR بسیار مفید خواهند بود تا متخصص متوجه شود که تغییرات در چه نقطه ای اتفاق افتاده است. استفاده از OTDR برای یافتن ایرادات نیاز به یک اپراتور خبره دارد تا بتواند با تجربه ای که دارد به راحتی ایراد را بیابد . این موضوع وقتی صادق است که با فواصل زیاد کار داشته باشیم ،یا از تکه ها نزدیک به هم و کانکتورها و پل ها استفاده شده باشد. testfiber(1) OTDR با انواع مختلفی از فیبر ها و انواع مختلفی از طول موج ها کار می کند. به صورت کلی تست OTDR در طول موج های بیشتر از  1550 nm  و    1625 nm کار می کند . testfiber(1) رنج فعالیت نوری یک OTDR به یک پالس نوری خلاصه می شود ، پهنای باند پالس نوری ،حساسیت ورود،و زمان تجمع سیگنال برای بهتر شدن رنج اندازه گیری با هم ترکیب می شوند و عرض پالس ها و زمان تجمع ، توسط استفاده کننده قابل تنظیم است ، و در صورت نیاز قابل کم و زیاد شدن می باشد  . یک پالس لیزر طولانی تر رنج فعالیت و اندازه گیری تضعیف واضح تری در فاصله بیشتری را فراهم می آورد. برای مثال ، استفاده از یک طول پالس طولانی، محاسبهء تضعیف در یک فاصله طولانی تا 100 کیلومتر را ممکن می سازد ، اما در این مورد یک رخداد نوری می تواند در فاصلهء 1 کیلومتری اتفاق بیفتد. این موضوع برای بهینه سازی یک لینک بسیار مفید است ، اما وقتی سعی می کند تا خطاها را بیابد استفاده کمتری  خواهد داشت. یک طول موج کوتاه وضوح فاصله را بهبود خواهد بخشید . طول قابل اندازه گیری از یک رخداد نوری به "زاویه بی روح"dead zone نام دارد. تعامل تئوری یک طول  پالس و زاویه بی روح به صورت جدول شماره 1  ارائه شده است :
 رخداد زاویه بیروح" Dead zone " طول موج
0.15 m ( theoretically ) 1 nsec
1.5 m ( theoretically ) 10 nsec
15 m 100 nsec
150 m 1 µsec
1.5 km 10 µsec
15 km 100 µsec
testfiber(1) زاویه بی روح یک OTDR یک موضوع جالب برای استفاده کننده ها است. زاویه بی روح به 2 بخش تقسیم می شود. 1- "رخداد زاویه بی روح" بازتابی است از یک رخداد یا گسستگی نوری است . در این حالت ، زاویه بی روح اندازه گیری شده بستگی دارد به یک ترکیب طول موج و مقدار بازتاب (جدول شماره 1) . 2- یک "تضعیف زاویه بی روح" به یک رخداد غیر بازتابی وابسته است . در این موقعیت، زاویه بی روح اندازه گیری شده به یک ترکیب از طول پالس بسته است(جدول شماره 1) . تجمع یک موج زمانی ، حساسیت OTDR بوسیله متوسط سازی دریافت است . حساسیت با مجذور تجمع زمانی افزایش می یابد . بنابراین اگر زمان تجمع 16 برابر شود، حساسیت 4 برابر خواهد شد . این موضوع حساسیت را، با زمان های تجمع از چند ثانیه به چند دقیقه محدود می کند . زمانی که از یک OTDR برای اندازه گیری چندین فیبر استفاده می شود، نمودار خروجی ممکن است جای ایراد صحت و سلامت فیبر را نشان بدهد . علت این است که چند فیبر کنار هم ضریب پراکندگی های کل دارند ، بنابراین فیبر شماره 2 نور بیشتر نسبت به فیبر شماره یک خواهد داشت ، و OTDR که در سر دیگر قرار دارد حالت غیر طبیعی و لاس بالا را نشان می دهد . فقط در صورتی که 2 تا سیگنال با هم ترکیب شوند اتلاف  صحیح محاسبه خواهد شد . به همین خاطر نیاز است که OTDR در هر 2 طرف فیبر قرار بگیرد و به این صورت تلفات پیوند کابل ها و تلفات پشت به پشت دقیقتر اندازه گیری میشوند. دقت اندازه گیری تئوری یک OTDR بسیار بالاست از آنجا که بر پایه یک نرم افزار و  یک پالس ساعت با دقت ذاتی بهتر از 0.01% است .
  • Power meter & power Source
ابزاری جهت براورد میزان افت مسیر و لینک فیبرنوری می باشد . testfiber(1)
  • قلم فیبرنوری
قلم لیزر فیبرنوری وسیله ای جهت تست نظیر به نظیر رشته های فیبرنوری و همچنین ساده ترین راه جهت برقراری لینک فیبرنوری می باشد که بر اساس میلی وات مصرفی دارای بردهای مختلف می باشد . testfiber(1) testfiber(1)

 جهت دانلود نرم افزار تستر OTDR YOKOGAWA لطفا اینجا کلیک کنید جهت دانلود نرم افزار تستر OTDR EXFO لطفا اینجا کلیک کنید