در این بخش به بررسی مدیاکانورتر PBN مدل BMC-1001-SC می پردازیم.

مبدل فیبر نوری یا مدیا کانورتر چیست؟

مدیاکانورتر یا همان مبدل فیبر نوری یکی از پر کاربردترین سخت افزار های حوزه شبکه است که به طور گسترده در شبکه های بی سیم جهت انتقال اطلاعات و یا خدمات دسترسی به اینترنت، مورد استفاده قرار میگیرد.

به زبان ساده تر، مدیاکانورتور مبدلی است که سیگنال های الکتریکی را به سیگنال های نوری و برعکس تبدیل می کند.

به نوعی دستگاهی است که شبکه مسی و فیبر نوری را به یکدیگر تبدیل می­ کند؛ یعنی سیگنال­ ها را از کابل­ های مسی دریافت کرده و آن ها را به سیگنال ­های نوری تبدیل می ­کند و از طریق کابل متصل ارسال می کند و  در مقصد سیگنال های نوری را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند و دوباره به کابل مسی بر می­ گرداند.

اگر مسافت میان دو دستگاه بیشتر از مسافت انتقال کابل‌کشی مسی باشد، داشتن اتصال فیبر نوری الزامی می باشد. مدیا کانورتر فیبر نوری در شبکه‌های کلان شهری مورد استفاده قرار می گیرد و به انتقال داده‌ها به مشتریان و مراکز می‌پردازد.

این اتصالات از نوع سیم مسی به فیبر یا فیبر به فیبر هستند. استفاده از این دستگاه‌ها یک راه حل انعطاف پذیر و مقرون به صرفه برای بسط مسافت انتقال با استفاده از زیرساخت‌های کابل کشی موجود محسوب می‌شود.

همچنین مدیا کانورتر تبدیل فیبر به فیبر را نیز از فیبر مالتی مود به فیبر سینگل مود امکان‌پذیر می‌کند. مدیا کانورتور ادغام بدون عیب فیبر و مس و اشکال مختلف فیبر را در شبکه‌های LAN فراهم می‌کند.

مدیا کانورتر تک کور (SX) چیست؟

مدیا کانورتر تک کور یا مدیا کانورتور سیمپلکس (SX) بعنوان دو طرفه (BiDi) نیز شناخته می‌شود و به مدیران شبکه در صرفه جویی هزینه ها از قبیل متریال کمک می‌کند.

برای کاهش هزینه‌ها، یا در جایی که محدودیت‌هایی در زمینه‌ فیبرهای موجود وجود داشته باشد، ممکن است از تکنولوژی مالتی پلکس کردن بر پایه تفکیک طول موج (WDM) استفاده شود.

WDM جهت برقراری ارتباط در یک فیبر تک کر از فرکانس‌های جداگانه ارسال و دریافت استفاده می‌کند.

تکنولوژی WDM بر این واقعیت تأکید دارد که فیبرهای نوری می‌توانند طول موج‌های زیادی از نور را به طور همزمان و بدون رخ دادن تداخل بین هر یک از طول موج‌ها حمل کنند. بنابراین، یک فیبر واحد می‌تواند چندین سیگنال یا کانال طول موج مختلف را به صورت همزمان حمل کند.

سیستم‌های WDM به الگوهای طول موج‌های مختلف مالتی پلکس طول موج غیرمتراکم (CWDM) و مالتی پلکس طول موج متراکم (DWDM) تقسیم می‌شوند.

انتقال داده در مدیا کانورتر PBN مدل BMC-1001-SC

مدیاکانورتر PBN مدل BMC-1001-SC داده را به جای دو فیبر (داپلکس) از طریق یک رشته فیبر SM (سیمپلکس) ارسال و دریافت می‌کند.

این فناوری همچنین به عنوان BiDi یا دو طرفه نیز شناخته می‌شود.

مدیا کانورتور تک کر معمولا برای مسافت‌های طولانی‌تر بوده و از فیبر نوری سینگل مود استفاده می‌کند.

 

بازگشت