آداپتور فیبر نوری

 

آداپتور فیبر نوری

آداپتور فیبر نوری

آداپتورهای فیبر نوری تجهیزات کوچکی هستند که معمولاً جهت اتصال کابل های نوری به هم استفاده می شوند.

به آنها کوپلر فیبر نوری هم گفته می شود.

برخلاف ظاهر متفاوتشان عملکرد یکسان دارند و باعث می شوند تا کابل های فیبر نوری به صورت تک تک یا در یک شبکه بزرگ به یکدیگر متصل شوند. این امکان را برقرار می کند که بسیاری از دستگاه ها به صورت همزمان ارتباط برقرار کنند.

با توجه به اشکال و ساختارهای مختلف، آنها را در کلاس های مختلفی دسته بندی می کنیم:

  •  آداپتور فیبر نوری FC
  •  آداپتور فیبر نوری SC
  •  آداپتور فیبر نوری ST
  •  آداپتور فیبر نوری LC
  • و غیره …

در ذیل به معرفی این چهار نوع آداپتور فیبر نوری می پردازیم:

 

آداپتور فیبر نوری FC

این نوع آداپتور برای تقویت ساختار بیرونی از یک غلاف فلزی استفاده می کند و می تواند توسط یک پيچ تنظيم دوطرفه بسته شود. همچنین پین سرامیکی در قسمت انتهایی آن به کار رفته است. بنابراین، آداپتور فیبر نوری FC قادر به حفظ عملکرد نوری و مکانیکی پایدار برای مدت زمان طولانی باشد. می توان آن را به انواع مربعی، بیضی شکل و دایره ای شکل با نسخه سینگل مود و مالتی مود تقسیم کرد. آداپتور FC به آسانی قابل استفاده می باشد و حساس به گرد و غبار است، و امروزه با استفاده از لبه کروی بدون تغییر ساختار خارجی، عملکرد آن افزایش یافته است.

 

آداپتور فیبر نوری SC

این مدل آداپتور با یک بدنه مستطیل شکل پوشش داده شده است و پیکربندی و اندازه پین کوپلینگ آن به اندازه آداپتور فیبر نوری FC می باشد. از لحاظ ساختاری، آداپتور فیبر نوری SC به دو دسته سیمپلکس (Simplex) و داپلکس (Duplex) تقسیم می شود. معمولاً مواد به کار رفته در این مدل آداپتور، فلز و پلاستیک می باشد. آداپتور فیبر نوری SC، تنظیم با دقت بالا را ممکن می سازد و جایگذاری ، اتلاف بازگشت و انعکاس بازگشت بسیار کمی دارد.

آداپتور فیبر نوری ST

این نوع آداپتور دارای قفل با ساختار ضربه محکم و ناگهانی برای اطمینان از دقت هنگام اتصال کابل با آن می باشد. قابلیت تکرار و دوام آداپتور فیبر نوری ST با کلید فلزی بهبود یافته است. با یک پوشش سرامیکی یا مسی دقیق، آداپتور فیبر نوری ST همچنین می تواند یک عملکرد نوری و مکانیکی بسیار خوب برای مدت طولانی داشته باشد. این مدل آداپتورها به دودسته سیمپلکس (Simplex) و داپلکس (Duplex) تقسیم می شوند و دارای بدنه فلزی و پلاستیکی می باشد.

 

آداپتور فیبر نوری LC

این مدل آداپتور جهت استفاده راحت دارای مکانیزم جک و قفل ماژولار است. با وجود پین و غلاف کوچک تر، آداپتور فیبر نوری LC تا حد زیادی تراکم و ظرفیت کانکتورهای فیبر نوری را افزایش می دهد. آداپتور فیبر نوری LC از سه نوع Simplex، Duplex و Quad تشکیل شده است.

 

کانکتورهای مناسب

آداپتورهای مختلف فیبر نوری از کانکتورهای مختلفی پشتیبانی می کنند. PC (تماس فیزیکی)، UPC (تماس فیزیکی اولترا) و APC (تماس فیزیکی زاویه دار) سبک پولیش و صیقل دادن مورد استفاده برای آداپتورهای فیبر نوری می باشد. اما به جز ST، سایر آداپتورهای فیبر نوری، تمام سبک های پولیش و صیقل را ساپورت می کنند. علاوه بر این، رنگ آداپتورهای فیبر نوری می تواند برای تعریف کانکتورهای مختلف PCC، UPC و APC مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال، برای آداپتورهای فیبر نوری SC و LC رنگ های کرم، آبی و سبز در نظر گرفته شده که با کانکتور PGC، UPC و APC مطابقت دارد.

 

کاربرد

به منظور کمک به انتقال سیگنال، آداپتور فیبرنوری به طور گسترده ای در سیستم های مخابراتی، شبکه های تلویزیون کابلی، LAN (شبکه محلی)، WAN (شبکه گسترده)، FTTH (فیبر تا خانه)، انتقال ویدئو و ابزارهای تست، استفاده می شود.‌ در این مسئله شکی نیست که آداپتور فیبر نوری کمک بزرگی برای ارتباطات در شبکه می باشد.

 

نتیجه

آداپتورهای فیبر نوری اتصالات نوری را راحت تر می کند. آداپتورهای LC ،FC، SC وST بخشی از خانواده آداپتورها می باشند و به طور گسترده ای استفاده می شوند. دستگاه کوچک مانند آداپتور فیبرنوری کاربردهای مختلفی در انتقال اطلاعات دارد، به این دلیل، تا حد زیادی راندمان کار را بهبود می بخشد.

 

PIC

Product Name

Kind

 adabtor1

Adapter SC-SC MM

ادابتور فیبرنوری مالتی مود SC

Duplex

 adabtor2

Adapter SC SM

ادابتور فیبرنوری سینگل مود SC

Duplex

 adabtor3

Adapter LC SM

ادابتور فیبرنوری سینگل مود LC

Duplex

 adabtor4

Adapter LC SM

ادابتور فیبرنوری سینگل مود LC

Duplex

 adabtor5

Adapter LC MM

ادابتور فیبرنوری مالتی مود LC

Duplex

 adabtor6

Adapter SC-SC SM

ادابتور فیبرنوری سینگل مود SC

Simplex

 adabtor7

Adapter ST MM

ادابتور فیبرنوری مالتی مود ST

Simplex

 adabtor8

Adapter FC SM

ادابتور فیبرنوری سینگل مودFC

Simplex

 adabtor9

Adapter FC SM

ادابتور فیبرنوری سینگل مود FC

Duplex

Adapter-FC-SC-SM-SX

Adapter SC/FC SM

ادابتور فیبرنوری سینگل مود SC/FC

Simplex

Adapter-FC-LC-SM-SX

Adapter LC/FC SM

ادابتور فیبرنوری سینگل مود LC/FC

Simplex

Adapter-ST-SC-SM-SX

Adapter SC/ST SM

ادابتور فیبرنوری سینگل مود SC/ST

Simplex

Adapter-LC-SC-SM-SX

Adapter SC/LC SM

ادابتور فیبرنوری سینگل مود SC/LC

Simplex

بازگشت