کابل دراپ drop cable

کابل های دراپ (Drop Cables)

 

کابل دراپ DROP CABLE

به کابلی که در پروژه های FTTH برای کابل کشی فیبر به خانه در داخل (و خارج) از ساختمان استفاده می شود، کابل دراپ (DROP CABLE) گفته می شود.

 

کاربرد کابل DROP

این کابل جهت نصب در داخل و خارج از ساختمان به کار می رود. LSZH یا LSOH بودن کابل دراپ، به معنی توانایی مقابله با اشعه فرابنفش بوده و در اثر سوختن، دود و هالوژن تولید نخواهد کرد.

قطر کابل دراپ 2 یا 3 میلیمتر می باشد.

کابل دراپ می تواند جهت جلوگیری از جوندگی یا کشیدگی شامل آرمورد باشد.

عمل پوست کنی کابل دراپ به راحتی انجام می شود و تارهای آن برای فیوژن و OCDF بندی در کاست باکس FAT یا ATB آماده خواهند شد.

 

انواع کابل های دراپ:

­ 1- Indoor

2- Outdoor 

 

 

کابل دراپ Indoor:

کابل دراپ Indoor برای برقراری ارتباط بین نقطه ورودی ساختمان و داخل واحدهای ساختمان استفاده می ­شود. به این مدل، کابل دراپ ساختمانی (Building Drop Cable) هم گفته می شود. این کابل به دلیل اینکه در معرض شرایط سختی همچون رطوبت، نور آفتاب، گرما و سرما قرار ندارد از استحکام کمتری نسبت به کابل Outdoor برخوردار است و دارای سهولت نصب و راه اندازی بیشتری می باشد. کابل دراپ Indoor به دسته های مختلف  کابل رایزری، میکروداکت و کانکتوردار (Connectorized) تقسیم می­ شود.

 

کابل دراپ رایزری (Riser Drop Cable) :

کابل دراپ رایزری امکان توزیع کابل در کل ساختمان را فراهم می­ کند. این کابل جهت اتصال نقطه ورودی فیبر اصلی در طبقه همکف به طبقات فوقانی استفاده می­ شود. ساختار دسته بندی فیبر نوری در این کابل باعث می­شود خارج کردن یک کر از درون آن با آسانی بیشتر انجام شود. تعداد کُر فیبر موجود در این کابل از ۸ تا ۱۴۴ قابل تغییر می­ باشد و معمولاً در دسته های ۴، ۶ و یا ۱۲ تایی با استاندارد G657A2 درون یک پوشش خارجی قرار می ­گیرد.

 

کابل دراپ Outdoor:

کابل دراپ Outdoor به صورت هوایی، کانالی و دفنی نصب می شود.

با توجه به شرایط محیط های بیرونی، این مدل دراپ تحمل فشار بالای ۱۰۰۰ نیوتن را دارد.

کابل دراپ Outdoor از لحاظ شکل و ساختار داخلی انواع مختلفی دارد.

سه مدل کابل دراپ Outdoor به شرح ذیل می باشد:

 

کابل دراپ Flat Type :

کابل دراپ فلت ظاهری نسبتاً مسطح داشته و معمولاً از یک پوشش پلی اتیلنی تشکیل شده­ است. در بالا و پایین داخلِ این پوشش دو سیم فلزی قرار دارد که نقش استحکام بخشیدن به کابل را بر عهده دارد. این کابل معمولا یک یا دو کُر فیبر نوری را در بر می ­گیرد، اما این تعداد تا ۱۲ کُر نیز بالا می رود.

 

کابل دراپ Figure-8:

کابل دراپ Figure-8 بیشتر جهت نصب هوایی استفاده می­ شود. به دلیل وجود یک سیم محکم فولادی از انعطاف پذیری کمتری نسبت به کابل فلت برخوردار است. شباهت شکل ظاهری سطح مقطع آن با عدد ۸، این کابل  را به کابل دراپ Figure-8 معروف کرده است.

معمولاً تعداد فیبر نوری موجود در این نوع کابل ۲ الی ۴۸ می ­باشد.

تحمل فشار این کابل حدود ۶۰۰۰ نیوتن است.

 

کابل دراپ دایره­ ای (Round Drop Cables) :

این کابل معمولاً از یک رشته فیبر تکی با قابلیت bend-insensitive (غیر حساس به خمش) تشکیل می­ شود که توسط یک پوشش داخلی جهت استحکام و یک پوشش خارجی جهت محافظت در برابر فشار احاطه گردیده است.