اسپلیتر فیبر نوری (Splitter)

اسپلیتر برای تقسیم یک پرتو نوری به چند پرتو به نسبت تقسیم مشخص استفاده می شود و یکی از اجزای مهم در FTTH است. پارامترهای عمومی اسپلیتر فیبر نوری طول کابل ورودی و خروجی، نسبت تقسیم، طول موج کارکرد و نوع کانکتور فیبر نوری است. فیبرها به صورت کابل های 0.9 میلی متر، 2 میلی متر یا 3 میلی متری هستند. قطر 0.9 میلی متر بیشتر در اسپلیترهای قلمی استفاده می شود، در حالیکه کابل های 2 و 3 میلی متری در اسپلیترهای باکسی استفاده می شوند.
اسپلیترها در انواع 1xN و 2xN تولید و استفاده می شوند.
تقسیم کننده اجازه می دهد یک رابط تکی PON در میان تعداد زیادی از مشترکین به اشتراک گذاشته شود. تقسیم کننده نوری برای کار کردن به برق نیاز ندارد، معمولاً در هر شبکه نوری بین PON OLT (Optical Line Terminal) و ONT (Optical Network Terminals) نصب می شود.

انواع اسپلیتر فیبر نوری (Splitter):

به صورت کلی، دو نوع اسپلیتر فیبر نوری FBT و PLC مرسوم هستند.
همچنین اسپلیترها در دو نوع APC و UPC نیز موجود هستند.
FBT به نسبت قدیمی بوده و بیشتر از 20 سال سابقه دارد. مواد مصرفی برای ساخت این محصول ارزان است بنابراین این تقسیم کننده ارزان تر است. FBT دارای نقص هایی است، بعنوان مثال برای یک تقسیم کننده 1×32، اندازه آن بزرگ بوده و اتلاف آن به طول موج حساس است.

PLC بر اساس فرآیند هدایت موج در شیشه سیلیکا با دقت بالا، در ابعاد کوچک طراحی شده است.
چند نمونه از مزیت های اسپلیتر PLC شامل موارد زیر می باشد:
برای یک تقسیم کننده 1×32، اندازه آن کوچک بوده و همچنین می تواند ظرفیت بالاتری داشته باشد.
اتلاف آن به طول موج حساس نیست.
برای شبکه های نوری Passive FTTx، CWDM، DWDM و سیستم تلویزیون کابلی نوری طراحی شده است.

نرخ تقسیم:

بیشترین اسپلیتر فیبر نوری در یک سیستم PON، اسپلیتر با توزیع یکنواخت توان با نسبت N:1 یا N:2 می باشد که در آن N تعداد پورت خروجی است. قدرت ورودی نوری در همه پورت های خروجی یکنواخت توزیع می شود. اسپلیتر فیبر نوری با توزیع قدرت غیر یکنواخت معمولاً به صورت سفارشی ساخته می شود.