ماژول فیبر نوری

ماژول فیبر نوری

ماژول فیبر نوری سیسکو SFP

  SFP مخفف Small Form-Factor Pluggable استاندارد صنعتی سیسکو برای دیوایس های Hot Plug برای اینترفیس های گیگابیت اترنت است که امکان اتصال انواع فیبر نوری و حتی سیم مسی را برای روتر ها و سوئیچ های سیسکو که قابلیت پشتیبانی از ماژول های SFP را دارند به ارمغان می آورد .

SFP  همچنین از برتری بالایی به دلیل امکان Hot Plug ، برخوردار است ، بدین معنی که میتوان ماژول را در زمان روشن بودن روتر یا سوئیچ خارج و تعویض نمود . همچنین SFP به شکل گسترده در انواع روتر ها و سوئیچ های سیسکو به اشکال 1000BASE-T, 1000BASE-SX, 1000BASE-LX/LH, 1000BASE-EX, 1000BASE-ZX,  1000BASE-BX10-D/U به شکل پورت به پورت پشتیبانی میشود .

 انواع ماژول های SFP شامل پشتیبانی از سیم مسی Twisted Pair و همچنین فیبر نوری Single Mode و Multi Mode به شرح زیر است :

module1

سیسکو GLC T

1000BASE-T SFP for Copper Networks- GLC T

این ماژول برای پشتیبانی از شبکه های CAT5 در حداکثر مصافت 100 متر طراحی شده است .

module2

سیسکو GLC SX MM

1000BASE-SX SFP for Multi-mode Fiber Only GLC SX MM

این نوع ماژول طبق استاندارد IEEE 802.3z برای پشتیبانی از فیبرنوری مالتی مد با طول موج50 μm تا مسافت 550 متر تا حداکثر 1 کیلومتر طراحی شده است .

module3

سیسکو GLC LH SM

1000BASE-LX/LH SFP for Both Multi-mode and Single-Mode Fibers

این نوع ماژول SFP طبق استاندارد IEEE 802.3z قابلیت کارکرد در مسافت 10 کیلومتر بر روی شبکه های span فیبر نوری single mode و مسفت 550 متر بر روی انواع فیبر نوری مالتی مد.

module4

سیسکو GLC EX

1000BASE-EX SFP for Long-Reach Single-Mode Fibers  

این نوع از ماژول های SFP سیسکو طراحی شده برای ارتباطات دوردست با مسافت حداکثر 40 کیلومتر توسط انواع فیبر های نوری single mode که البته برای ارتباطات back to back برای کاهش قدرت لیزرنیازمند استفاده از یک آداپتور خاص 5db- در دو سر لینک میباشد .

module5

سیسکو GLC ZX SM

1000BASE-ZX SFP for Long-Reach Single-Mode Fibers

این نوع ماژول SFP مناسب برای ارتباطات با مسافت حداکثر 70 کیلومتر بر روی فیبر نوری Single Mode با شدت تابش 21db که بسته به نوع و کیفیت فیبر نوری ، افت خواهد داشت ، ولی برای ارتباطات Back to Back میبایست از کاهنده 10db به لحاظ جلوگیری از overloading استفاده نمود .

 

جدول مشخصات نوع فیبر نوری پشتیبانی شده توسط انواع SFP 

table module

    جدول پارامترهای دقیق نوری

table module2

 

بازگشت